מידע רפואי שעושה לך סדר. מאת עפרה מהודר MSc
 

רגע, מה זו בכלל בריאות?

מאת עפרה מהודר, MSc
מוסמכת במדעי הרפואה
אפידמיולוגיה ורפואה מונעת

כבר חודשים אני מתארת כאן את ההשפעות של כל מיני התנהגויות (כמו האזנה למוזיקה או גידול חיות מחמד)  על הבריאות ומסבירה כל מיני מושגים איזוטריים כמו "צרכנות בריאותית" או "אוריינות בריאותית". אבל רק דבר אחד שכחתי להגדיר: מה זו בריאות?

ובכן, לפי ההגדרה של ארגון הבריאות העולמי (WHO):

" בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה".

 

למה בריאות כוללת גם רווחה נפשית? כי לפי התפיסה הזאת, גם אדם שסובל למשל מדיכאון או חרדה אינו נחשב בריא.

ולמה רווחה חברתית? כדי שאפשר יהיה להתייחס אפילו לאדם מובטל, או לאישה מוכה, כאדם לא בריא. גם אם אינם עדיין חולים.

 

"רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת"?  נשמעת הגדרה נורא "הוליסטית", ניו-אייג'ית ומתקדמת, לא?

זוהי ההגדרה של המושג "בריאות" שנקבעה על ידי ארגון הבריאות העולמי, בעדה הצביעו 61 מדינות. ההגדרה הזאת נקבעה – לא תאמינו – כבר בשנת 1946!

ואותה מלמדים עד היום באוניברסיטאות.

 

זוכרים שפעם קופות החולים נקראו "קופת חולים כללית", "קופת חולים מכבי" וכו'? חלקכם מן הסתם עדיין קוראים להן כך. אבל כיום השמות הרשמיים של קופות החולים הם "שירותי בריאות כללית" ו"מכבי שירותי בריאות". "קופת חולים מאוחדת" הפכה פשוט ל"מאוחדת". גם קופת חולים לאומית הורידה את המילה "חולים" מהלוגו שלה, ונשארה "לאומית".

מדוע שינו הארגונים הגדולים הללו את שמותיהם ? כי בשלב כלשהו שמו לב "קופות החולים" שהן לא מטפלות רק באנשים חולים! שירותים של רפואה מונעת כמו חיסונים, למשל, ניתנים לאנשים בריאים. גם מעקב הריון, בדרך כלל. ויש עוד שורה שלמה של שירותים של טיפולים שאינם מיועדים דווקא לאנשים שסובלים ממחלה כלשהי: טיפול פסיכולוגי עוסק ב"רווחה הנפשית", טיפול סוציאלי ב"רווחה החברתית". גם מקצועות כמו תזונה קלינית (דיאטניות), ריפוי בעיסוק וכמובן כל תחומי הרפואה המשלימה מטפלים במצבים שפעם כלל לא היו מוגדרים כמחלות. הפרעות קשב וריכוז למשל – היום מטפלים בהן כמו במחלה. פעם פשוט היו אומרים שאלה ילדים חולמניים או עצלנים. ומה לגבי "רכיבה טיפולית על סוסים"? האם זה ראוי להיכנס תחת גג של "טיפול בחולים", או של "שירותי בריאות"?

 

הסוג הזה של ארגונים שבארץ נקראים קופות חולים, נקראים בארה"ב– HMOs – Health Maintenance Organizations". כלומר: "ארגונים לתחזוקת הבריאות". וזה שם שדווקא יותר מתאים, לדעתי, לעיסוקים של "קופות החולים" בארץ.

 

 

לתשומת ליבך: מידע רפואי באתר או במייל אינו מהווה תחליף אלא תוספת להתייעצות עם רופא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

8 מחשבות על “רגע, מה זו בכלל בריאות?”