מידע רפואי שעושה לך סדר. מאת עפרה מהודר MSc
 

התנהגות בריאותית — מה זה, בעצם?

 

מאת: עפרה מהודר , MSc

בוגרת פסיכולוגיה

 ומוסמכת במדעי הרפואה

 

אחרי שהסברתי מהי בריאות, הבטחתי שאסביר מהי התנהגות בריאותית. הנה זה בא:

ובכן, מהי התנהגות בריאותית? אחת ההגדרות הפופולאריות, באנגלית, הולכת ככה:

"Health behaviorAny action taken by a person to attain, maintain , or regain good health or to prevent illness."

עברית שפה קשה, כידוע. כשאני מנסה לתרגם את החרוז הנחמד הזה, אני מקבלת משהו כזה:

התנהגות בריאותית – כל פעולה שאדם עושה כדי להגיע למצב של בריאות, לשמור עליו או לחזור אליו לאחר שאבד.

בריאות, כזכור, היא מצב של רווחה פיזית ונפשית מלאה. לכן יש מגוון עצום של התנהגויות שניתן להחשיבן כהתנהגויות בריאותיות (תומכות בבריאות), או אנטי-בריאותיות (פוגעות בה).

דוגמאות להתנהגויות בריאותיות:

Attainהתנהגויות שמטרתן להגיע לקו הבריאות: ללכת לרופא או מטפל (קונבנציונאלי או אלטרנטיבי) כשאתה חולה, ליטול תרופה או תוסף תזונה.

Maintain – התנהגויות שנועדו לשמור על הבריאות: לעסוק בפעילות גופנית, לשמור על תזונה כזו או אחרת.

Regain – התנהגויות שמטרתן להחזיר את הגוף ו/או הנפש למצב של בריאות. נטילת תרופות לריפוי, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולי שיקום (ביצוע תרגילים של ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וכו').

Prevent illness – התנהגויות שמטרתן למנוע מחלות עתידיות. כגון: קבלת חיסונים, הימצאות במעקב רפואי (למשל מעקב הריון), שימוש בבדיקות לאיתור מוקדם של מחלות (ממוגרפיה, קולונוסקופיה…)

 

חמש ההתנהגויות הבריאותיות הנדונות לעתים קרובות ביותר הן:

  • תזונה,
  • פעילות גופנית,
  • עישון,
  • שתייה (אלכוהול),
  • בקרת לחצים (stress management).
.כמו שרואים בבלוג הזה, גם האזנה למוזיקה יכולה להיחשב כהתנהגות בריאותית, אם היא משמשת להפחתת לחצים. ואפילו גלישה באינטרנט יכולה להיחשב התנהגות בריאותית, אם המטרה היא, למשל, לחפש מידע על בדיקת דם מסויימת.בקיצור: כמעט כל סוג של התנהגות יכולה להיחשב כהתנהגות בריאותית, או אנטי בריאותית.

עכשיו אתם יכולים אולי להבין מה הקשר של הנושא הזה להשכלה שלי גם ברפואה (בריאות, נו…) וגם בפסיכולוגיה (אה! זה מדעי ההתנהגות), וכמובן לנושא של האתר "על בריאות והתנהגות", בו אתם קוראים כ-ר-ג-ע. לפני מספר שנים הקמתי בפורטל "תפוז" פורום ושמו "התנהגות בריאותית". מאחר שזהו אתר פופולארי, ולא מקצועי, לא ציטטתי שם שום הגדרה של המושג "התנהגות בריאותית". למרבה הפתעתי, נראה מתוך תוכן השאלות של הגולשים, שהם מבינים את המושג, אינטואיטיבית. ואכן אנשים שם ביקשו המלצות התנהגותיות לגבי כל בעיה בריאותית שאפשר להעלות על הדעת , כמעט: מהתמודדות עם הזעה בצעירים ועד מניעה של מחלת אלצהיימר במבוגרים. אם יש נושא בריאותי ספציפי שמעניין אתכם, אתם מוזמנים לעשות חיפוש בארכיון הפורום — קישור קבוע אליו נמצא בצד שמאל של המסך.

 

הערת עדכון והבהרה (22 ליוני):

מאז פרסום הרשומה הזאת, קיבלתי פידבקים מקוראים שאמרו "אה, איזה יופי של הנחיות בריאותיות. הלוואי שכולם היו מקפידים עליהן".

ובכן, אני חייבת להבהיר:   התנהגות בריאותית  זה לא הנחיה. זה תיאור.

למשל:

יכול להיות אדם אחד (נקרא לו יוסף) שההתנהגות הבריאותית שלו היא כזו: מבחינת תזונה, הוא צמחוני. מבחינת פעילות גופנית: הוא עושה יוגה. מבחינת מניעת מחלות: הוא נמנע מחיסונים, כי חושב שזה מזיק.

לעומתו אדם אחר (נקרא לה יפעת) שההתנהגות הבריאותית שלה היא כזאת: היא אוכלת תזונה מערבית רגילה. מבחינת פעילות גופנית: היא משתתפת בתחרויות טריאתלון. מידי פעם היא אוהבת לשתות. על חיסונים היא מקפידה מאוד, כי חשוב לה להיות חזקה.

אדם שלישי (נגיד שאול) אוכל בעיקר בשר "על האש", שותה קפה ובירה, ומעשן. הוא לא אוהב ללכת לרופאים, הולך רק אם משהו ממש כואב לו. אז זאת ההתנהגות הבריאותית של שאול. היא לא מוצלחת במיוחד, וכדאי לו לשנות אותה, אבל כרגע זה המצב.

החוקרים טרחו ליצור הגדרה למושג התנהגות בריאותית כדי שאפשר יההי לחקור אותו. והמטרה היא באמת לחקור איך משנים התנהגות בריאותית. על זה יש, עד היום, אלפי מחקרים. מה שאומר שהתשובה לא פשוטה (וכנראה לא לגמרי ידועה).

 

אולי מה שמבלבל הוא ההבחנה בין התנהגות בריאותית (שזה מושג תיאורי) לבין אורח חיים בריא (שזה מושג שיפוטי). לכל אדם יש שלל התנהגויות בריאותית (התנהגויות שקשורות לבריאות) . אורח חיים בריא, לעומת זאת, הוא נחלתם של מעטים. את המחקרים עושים, לרוב, במטרה ללמוד איך להפוך את ההתנהגות הבריאותית של אנשים לכזו שמאפיינת אורח חיים בריא.

 

 

לתשומת ליבך: מידע רפואי באתר או במייל אינו מהווה תחליף אלא תוספת להתייעצות עם רופא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

7 מחשבות על “התנהגות בריאותית — מה זה, בעצם?”