מידע רפואי שעושה לך סדר. מאת עפרה מהודר MSc
 

עוגת יום הולדת או תוגת יום הולדת?

מאת עפרה מהודר, MSc
בוגרת פסיכולוגיה
ומוסמכת במדעי הרפואה

תמונה מתוך FreeDigitalPhotos.net

איך אתם מרגישים כשמתקרב יום ההולדת שלכם? שמחים מהרגיל? עצובים יותר? או אותו דבר? האם ההרגשה משתנה אצלכם עם הגיל?

לא, לא התבלבלתי. כן, זה כן קשור לבריאות. מסתבר שהעניין הזה, של מצב הרוח ביום ההולדת, מטריד כבר שנים חוקרי רפואה ברחבי העולם. בעיקר הוא מטריד פסיכיאטרים. מה מטריד אותם? ובכן, בעיקר הם חוששים שהפציינטים שלהם יתאבדו.

ההשערה הזאת, שיום הולדת גורם למצב רוח רע, נקראת "תוגת יום ההולדת" ("Birthday blues"). המחקר הראשון שמצאתי בנושא הזה התפרסם בשנת 1986, וכבר שם נכתב שהרעיון לא חדש. בשנת 2007 פורסם בכתב עת לפסיכיאטרייה עוד מחקר לבדיקת ההשערה הזאת. החוקרים, ממדינת בוואריה, עברו על רשימה של יותר מ-11 אלף מקרי התאבדות שהתרחשו במדינה בשנים שקדמו למחקר. הם לא מצאו שום קשר בין תאריך יום ההולדת לתאריך ההתאבדות. אבל חוקרי תמותה לא מתייאשים כל כך מהר, מסתבר. מחקר חדש יותר התפרסם בכתב העת בעל השם המרנין "Death Studies". המחקר הזה, הפעם ממישיגן שבארצות הברית, נערך על מדגם מיוחד: שחקני כדורסל מהליגה הלאומית. הפעם החוקרים לא התייחסו רק למוות כתוצאה מהתאבדות, אלא לתמותה מכל גורם. הם שיערו, שאנשים מפורסמים ייטו במיוחד למות סביב יום ההולדת שלהם, לעומת ימים אחרים של השנה. כמו כן הם שיערו, שככל שהאיש יהיה מפורסם יותר, כך הסיכוי שלו למות דווקא ביום ההולדת שלו — יגדל. תוצאות המחקר תאמו את ההשערות, כך הם מדווחים. ובכן, נראה שזה לא כזה כייף להיות מפורסם.

המחקר החדש ביותר שמצאתי התפרסם בשנה שעברה (2011), בכתב העת Crisis ("משבר"). המחקר נערך על ידי מרכז למניעת התאבדות בבריטניה. כאן חידדו את השאלה עוד יותר. הם שאלו: האם יהיה הבדל בתוגת יום ההולדת בין גברים לנשים? האם זה ישתנה עם הגיל? והאם יהיה מהבחינה הזאת הבדל בין אנשים מהאוכלוסייה הכללית לבין מטופלי בריאות הנפש? התוצאה מעניינת: החוקרים אכן מצאו עלייה בשיעור התאבדויות סביב תאריך ימי ההולדת. העלייה הזאת הייתה גדולה יותר דווקא בקרב גברים, והיא גברה אצלם עוד יותר אחרי גיל 35. בקרב מטופלי בריאות הנפש, הייתה נטייה מוגברת להתאבדות רק אצל הגברים.

אני קראתי את כל המחקרים האלה לקראת יום ההולדת שלי. ואז חשבתי: אולי בכל זאת יש איזה היגיון בחגיגות יום ההולדת? העוגה, הנרות, המפגש עם חברים? אולי זה פשוט הפתרון שהמציאו בני האדם כדי להתמודד עם התוגה? ואולי העובדה שנשים חוגגות את ימי הולדתן יותר (עם חברות וכו') מונעת אצלן מעשים קיצוניים? יותר בריא לצחוק על הגיל עם חברה, מאשר להתאבד. לא?

מצאתם עניין במאמר? לחצו כאן, ותקבלו הודעה על עדכונים באתר.

לתשומת ליבך: מידע רפואי באתר או במייל אינו מהווה תחליף אלא תוספת להתייעצות עם רופא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

2 מחשבות על “עוגת יום הולדת או תוגת יום הולדת?”