מידע רפואי שעושה לך סדר. מאת עפרה מהודר MSc
 

המלצות

(ההדגשות שלי, עפרה):

המלצה מדב, 2017

"שמי דב, ואני מטופל במספר תחומים רפואיים. הפסיכולוגיה מגדירה את המושג 'אינפורמציה' כך: כל דבר שמוריד את רמת חוסר הבטחון. רבים מאתנו מתנסים במעקב או טיפול אצל רופאים. אנו חשים זאת בעצמנו, ומדע הרפואה תומך בכך במימצאים עקביים, כי יותר מידע תורם ליותר ודאות ובטחון עצמי, ואלה תורמים ליותר שלווה ושקט-נפשי, התורמים לסיכויי ריפוי והחלמה גדולים הרבה יותר. כל מידע רפואי הקשור אלינו, מפחית מן הדאגות, תורם לאיכות חיינו ולתיפקודנו הטוב בכל תחומי החיים. מקצוע המידענות, ובמיוחד המידענות הרפואית, והיעוץ הנובע ממנה, הוא יחסית חדש בישראל, אך ילך ויתפוס מקום גדל והולך בזמן הקרוב ובין מקצועות העתיד.

לא תמיד לרופא יש סבלנות וזמן לענות לנו על כל השאלות, לא תמיד נעים לנו להתעכב לאחר הביקור, לא תמיד זכרנו לשאול את השאלה שהציקה לנו, וגם המיומנים ביותר בקריאה באינטרנט, אם לא למדו רפואה, לא יבינו עד הסוף את כל הכתוב באתר רפואי הכתוב בשפה מקצועית וברמת מורכבות ותיחכום של מחקר רפואי בינלאומי.

עפרה מהודר, שניסיונה רב בסקירת חומר מחקר רפואי מתחומים רבים וברמות שונות, והמחזיקה בתארים אקדמיים במדע-הרפואה, נרתמה למלא את החלל ולהיות חלוצה בתחום המידע הרפואי והיעוץ במדינת ישראל, והידע היקר שהיה עד כה נחלת הרופאים והחוקרים האקדמיים בלבד, מונגש כעת בגובה העיניים לכל אדם המבקש להכיר טוב יותר מה המשמעות של ההגדרות בלטינית שקיבל על התסמינים שלו, על התרופות, על הדיאגנוזות, וכל מה שבתחום.

זכיתי מעפרה לאוזן קשבת, לסבלנות, לגישה ידידותית וחמה, ולמענה סבלני וקשוב לכל שאלותי. יש לכם כתובת. רפואה שלמה לכולם.

 

"למצוא משהו שאני לא יודע עליו"- המלצה מפרופסור באוניברסיטה, 2016.
תחום העבודה: אתיקה רפואית צבאית

(במקור ההמלצה כתובה באנגלית. להלן תרגום שלה לעברית. ההדגשות שלי, ע.מ.).

27 ינואר 2016

הנדון: מכתב המלצה, עפרה מהודר (MSc)

"כחלק מפרויקט שערכתי לאחרונה, והוקדש לנושא של אתיקה רפואית צבאית, פניתי אל עפרה מהודר לצורך קבלת שירותי מחקר. אני שמח להמליץ על שירותיה לחוקרים עבור פרויקטים דומים. כחלק מהפרויקט, חיפשתי אדם שלא יסתפק בקריאה ובקיטלוג של המאמרים באנגלית, אלא שיספק לי גם סקירה של הנושאים העקרוניים באתיקה רפואית צבאית מאז שנת 2000. המלחמות בעיראק ובאפגניסטן שינו את פניו של תחום האתיקה הרפואית והצבאית באופן משמעותי, ואני ביקשתי מעפרה לסרוק את הספרות על מנת לבלוש אחר סוגיות ודילמות אתיות חדשות. הצבתי בפניה אתגר – למצוא משהו שאני לא יודע עליו; לאתר סוגיות חדשניות המהוות את חוד החנית של תחום האתיקה הרפואית הצבאית.

אני שמח לומר שעפרה ביצעה את העבודה באופן מעורר השתאות, וסיפקה לי ניתוח מעולה של הספרות, אשר נגע במספר סוגיות מרתקות: הטיפול ביוצאי המלחמה (veterans), התפתחויות בטיפול בפגיעות מוחיות ובפגיעות גפיים, הטיפול באזרחים באזור המלחמה, דיפלומטיה רפואית, סוגיות בבריאות הנפש, טיפול בשבויי מלחמה, סוגיות רפואיות מיוחדות הקשורות לנשים, ודילמות של נייטרליות ונאמנות בשדה הקרב. עפרה הפגינה יכולת מרשימה בעת שהסתמכה על מגוון מקורות מידע מתחומי הרפואה, המשפט והפילוסופיה. אלו כללו כתבי עת מדעיים, עיתונים, דוחות ממשלתיים ותקצירי חוקים. במהלך עבודתה, ביקשתי ממנה גם לסכם את הסוגיות הללו לדוח קצר, שימנה את הנושאים החדשניים ביותר בתחום האתיקה הרפואית הצבאית כיום. הדוח שחיברה היה מצוין, והייתי שבע רצון ביותר כשגיליתי בו נושאים שהיוו חידוש בשבילי. כל החומר שהיא סקרה היה כתוב באנגלית, וכך היו גם הדוחות שלה.

עפרה עבדה בתל אביב, בעוד המשרד שלי מצוי בחיפה. את התקשורת ניהלנו בטלפון ובדואר אלקטרוני, ועפרה נזקקה למעט מאוד הנחיה על מנת לבצע את הפרויקט. בעבודתה היא הציגה יכולות גבוהות ועשתה עבודה מקצועית ויעילה. בעתיד ללא ספק אפנה אליה שוב לצורך פרויקטים כאלה, ואמליץ על עפרה מהודר לצורך כל פרויקט של מחקר או מידע בתחום הרפואה ובתחומים מדעיים דומים."

בברכה,
מיכאל ל. גרוס PhD
פרופסור וראש בית הספר
בית הספר למדע המדינה
אוניברסיטת חיפה

ההמלצה המקורית באנגלית (קובץ)פרויקט באתיקה רפואית צבאית. המלצה מפרופ גרוס

 

המלצה מעבודה בקופת חולים, 2006.
תחום העבודה: רפואה משלימה

המלצה מעבודה בקופת חולים

 

המלצה מעבודה בפקולטה לרפואה באוניברסיטה, 1997.
תחום העבודה: אפידמיולוגיה ורפואה תעסוקתית

עפרה מהודר המלצה תעסוקתית

לתשומת ליבך: מידע רפואי באתר או במייל אינו מהווה תחליף אלא תוספת להתייעצות עם רופא.