הפעם ביקורת על סרט: "רופא הכפר"

מאת עפרה מהודר, MSc
מוסמכת במדעי הרפואה
מידע בריאותי

לפני מספר ימים נחתה בתיבת המייל שלי הפתעה: הזמנה להקרנת עיתונאים לסרט צרפתי חדש ושמו "רופא הכפר". זה היה רעיון מעניין בעיניי, להזמין לבכורה של סרט כזה לא רק אנשים מתחום הקולנוע אלא גם אנשים מתחום הבריאות. נעניתי להזמנה. הניתוח שלי של הסרט יהיה מהזווית המקצועית הזאת.

ובכן, מה בעצם המשמעות של "רופא כפר"? במה הוא שונה למעשה מהרופאים שרובינו מכירים בעיר?
מבחינת ההכשרה, מדובר לרוב על רופא כללי, או על מומחה ברפואת משפחה (זוכרים מה ההבדל ביניהם?), אבל בכפר, הוא נמצא לרוב לבד. לכל היותר עם עוד אח/ות. הרופאים המומחים משאר התחומים נמצאים בעיר, וזה מרחק נסיעה. אז תכלס, רופא הכפר עושה ה-כ-ו-ל: מגיש עזרה ראשונה ומטפל בפצועים וגם עורך טיפולי בית לחולים כרוניים עם מחלות מורכבות; עושה מעקב הריון ומטפל במחלות מין. הוא משמש כרופא משפחה, ילדים וגם נשים; פסיכולוג, נוירולוג ופסיכיאטר. כפר הוא מקום קטן, בו כולם מכירים את כולם. כל מתמחה ברפואת משפחה לומד את המודל הביו-פסיכו-סוציאלי; רופא הכפר חי אותו. רופא הכפר מוזמן לכל האירועים החשובים בכפר (לידות, חתונות, הלוויות…). בודק את הפציינטים בעירום ואחר כך פוגש אותם במסיבה. האמצעים הטכנולוגיים במקום מוגבלים. לא כל רופא בנוי לעבודה כזו… זה מקצוע נכחד. 

להמשיך לקרוא

כתבה על שירותיי במגזין חדשנות רפואית ב"גלובס"

למי שמעדיף קובץ PDF: כתבה במגזין חדשנות רפואית גלובס

לפירוט השירותים וקביעת פגישה: http://www.medi-kal.com/content/services/

איך לנהל טוב יותר את הבריאות? ראיון בהשתתפותי ב"מנטה"

החודש (אוקטובר) התפרסמה במגזין "מנטה" כתבה גדולה (6 עמודים) בנושא: "איך לנהל טוב יותר את הבריאות (והחולי) שלנו?". במסגרת זו התראיינתי בחברה מכובדת של מספר מומחים, כפי שניתן לראות בתמונה. כותרת הכתבה היא "עבודת דוקטורט", והכוונה היא שאתם כמטופלים אלה שצריכים לעשות "דוקטורט" בנושא הבעיה הרפואית ממנה אתם סובלים. זה כמובן לא בא במקום התארים של המטפלים שלכם אלא בנוסף להם. הכתבה היא באמת ארוכה כך שהיה קשה להעלות את כולה לאתר. העליתי כאן סריקות של העמוד הראשון והעמוד האחרון, להתרשמותכם. מי שמעוניין לראות מה מכל תוכן הכתבה הוא תרומה שלי,  מוזמן למצוא זאת כאן: כתבה מנטה עפרה מהודר. יפה ריאיינה אותי בכתב.

המומחים

להמשיך לקרוא

אשרי המאמין?

מאת עפרה מהודר, MSc
בוגרת פסיכולוגיה
ומוסמכת במדעי הרפואה

התמונה הזאת לקוחה מתוך מאמר במדור הרפואה הפנימית של הקולג' האמריקאי לרופאים (American College of Physicians). המאמר התפרסם באתר כבר בשנת 2012. כותרת המאמר: "מטופלים, ותפילה תוך כדי טיפול רפואי". הוא מייצג גישה לא חדשה ברפואה, שרק מתחזקת בשנים האחרונות. זוהי המגמה של חקר הקשר בין רפואה לבין דת ורוחניות, ואף פיתוחו.

להמשיך לקרוא

מחמאות

שירותי המידע שלי מתפתחים יפה, ומזמן כבר לא כתבתי בבלוג. בכל זאת, להפתעתי, קיבלתי לאחרונה כמה מחמאות בתגובה לרשומות שונות פה. התגובות נכתבו באנגלית, אז הנה התרגום שלהן:
– "הנה תשובה של מומחה לשאלה מעניינת".
– "את זוכה להרבה כבוד ממני על כך שאת כותבת את המאמרים השימושיים האלה".
– "טוב לקבל דרך רעננה להסתכל על הנושא".
– "אינטליגנציה ופשטות — קל להבין כיצד את חושבת". את המחמאה הזאת ממש אהבתי!

לקח לי זמן להבין למה המחמאות נכתבו באנגלית:
ובכן, לפי כתובת המייל, פירסמה אותן… חברה לביטוח רכב.
לקח לי זמן להבין שזהו ספאם ולא מחמאות אמיתיות.

יש פה באתר, לעומת זאת, גם המלצה אותנטית, אותה קיבלתי לאחרונה מפרופסור, שהזמין ממני חיפוש מידע. המידע היה בנושא: אתיקה רפואית צבאית.
גם ההמלצה שלו נכתבה באנגלית. ההבדל הוא שבשבילו באמת עשיתי עבודה. באנגלית.

"ביקשתי מעפרה לסרוק את הספרות על מנת לבלוש אחר סוגיות ודילמות אתיות חדשות. הצבתי בפניה אתגר – למצוא משהו שאני לא יודע עליו; לאתר סוגיות חדשניות המהוות את חוד החנית של תחום האתיקה הרפואית הצבאית. אני שמח לומר שעפרה ביצעה את העבודה באופן מעורר השתאות, וסיפקה לי ניתוח מעולה של הספרות, אשר נגע במספר סוגיות מרתקות. […] בעתיד ללא ספק אפנה אליה שוב לצורך פרויקטים כאלה, ואמליץ על עפרה מהודר לצורך כל פרויקט של מחקר או מידע בתחום הרפואה ובתחומים מדעיים דומים."
לדף הההמלצות המלא:
http://www.medi-kal.com/content/reference/